bip.gov.pl
A A A

SmodBIP

Sposób załatwienia sprawy w OIPiP w Lublinie

 

I. Podstawa prawna, w szczególności w oparciu o:

  1. ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.2018 poz.916)
  2. ustawę z dnia 15 lipca 2011 r. zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U.2019 poz. 576)
  3. ustawę z dnia 14 czerwca 1960 – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2018 poz.2096 z póĹşn.zm.)
  4. ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. 2018 poz. 2190 z póĹşn.zm.)
  5. Regulamin dofinansowania kosztów kształcenia podyplomowego oraz organizowania bezpłatnych szkoleń dla pielęgniarek i połoĹźnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i PołoĹźnych w Lublinie
  6. Regulamin Komisji ds. Pomocy Socjalnej

II. Główne zasady dotyczące załatwiania spraw przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i PołoĹźnych w Lublinie:

  1. zgodnie z obowiązującymi przepisami i powszechnie przyjętymi ogólnymi zasadami,
  2. terminowo, bez zbędnej zwłoki,
  3. sprawy są załatwiane w formie pisemnej oraz z wykorzystaniem systemów takich jak RPWDL i SMK,
  4. istotnym warunkiem załatwiania sprawy jest przedstawienie przez zainteresowaną osobę odpowiednio wymaganych, czytelnie wypełnionych dokumentów wraz z załącznikami,
  5. sprawy załatwiane są w godzinach pracy biura Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.

III. Rodzaj spraw załatwianych w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.

  1. Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej.
  2. Uznawanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarkom i połoĹźnym zainteresowanym wykonywaniem zawodu w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej.
  3. Przerwa w wykonywaniu zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, położnej trwająca dłużej niż 5 lat w okresie ostatnich 6-ciu lat.
  4. Wykonywanie działalności leczniczej przez pielęgniarki i położne w formie indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarskich/położniczych. WPIS.
  5. Wykonywanie działalności leczniczej przez pielęgniarki i położne w formie indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarskich/położniczych ZMIANA WPISU i WYKRESLENIE z RPWDL.
  6. System Monitorowania Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (SMK). Złożenie wniosku o modyfikacje uprawnień.
  7. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych.
  8. Dofinansowanie do kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.
  9. Dofinansowanie udziału w konferencji, sympozjum, seminarium, zjeździe.
  10. Pomoc Socjalna.

1. Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej.

Sprawy związane ze:

  • stwierdzeniem lub przyznaniem prawa wykonywania zawodu,
  • wpisem do okręgowego rejestru pielęgniarek i połoĹźnych,
  • skreśleniem z okręgowego rejestru pielęgniarek i połoĹźnych,
  • wydaniem duplikatu prawa wykonywania zawodu,
  • zawieszeniem lub zrzeczenia się prawa wykonywania zawodu,
  • aktualizacją danych w okręgowym rejestrze pielęgniarek i połoĹźnych

załatwiane są osobiście przez osobę zainteresowaną w godzinach pracy biura OIPiP w Lublinie.

W celu załatwienia spraw dotyczących prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/połoĹźna zobowiązana jest wypełnić oraz złoĹźyć stosowny do sprawy wniosek wraz z kompletem dokumentów. Wnioski oraz wykaz załączników dostępne są na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce FORMULARZE DOKUMENTY.

Wnioski o stwierdzenie, przyznanie prawa wykonywania zawodu, wydanie duplikatu prawa wykonywania zawodu, wpis lub skreślenie z okręgowego rejestru pielęgniarek i położnych rozpatrywane są w drodze decyzji administracyjnej przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Lublinie lub jej Prezydium jeden raz w miesiącu w drodze uchwały.
Wnioski dotyczące aktualizacji danych w okręgowym rejestrze pielęgniarek i położnych oraz wnioski o zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej rozpatrywane są na bieżąco.

2. Uznawanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarkom i połoĹźnym zainteresowanym wykonywaniem zawodu w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

W celu uzyskania zaświadczenia osoba zainteresowana składa osobiście w biurze OIPiP w Lublinie WNIOSEK o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, Ĺźe pielęgniarka, połoĹźna posiada kwalifikacje zgodne z wymaganiami wynikającymi z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz zaświadczenia o przebiegu pracy zawodowe – dostępny na stronie www.oipip.lublin.pl w dwóch zakładkach FORMULRZE DOKUMENTY oraz OŚRODEK INFORMACYJNO-EDUKACYJNY, do którego dołącza dokumenty wskazane jako załączniki.

Czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia: do 30 dni, czas ten moĹźe wydłuĹźyć się do dwóch miesięcy.

Zaświadczenie ważne jest przez okres trzech miesięcy od daty jego wystawienia.

3. Przerwa w wykonywaniu zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, położnej trwająca dłużej niż 5 lat w okresie ostatnich 6-ciu lat.

Pielęgniarka, połoĹźna, która posiada przerwę w wykonywaniu zawodu dłuĹźszą niĹź 5 lat w okresie ostatnich 6 – ciu lat, w celu powrotu do zawodu składa osobiście w biurze OIPiP w Lublinie WNIOSEK o skierowanie na przeszkolenie w związku z niewykonywaniem zawodu łącznie przez kres 5 lat w okresie ostatnich 6 lat wraz z załącznikami wymienionymi we wniosku.

Wniosek dostępny jest na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce FORMULARZE DOKUMENTY.

Wnioski rozpatrywane są przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Lublinie lub jej Prezydium jeden raz w miesiącu w drodze uchwały.

4. Wykonywanie działalności leczniczej przez pielęgniarki i położne w formie indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarskich/położniczych.
 

WPIS

Pielęgniarki/ PołoĹźne zainteresowane wykonywaniem działalności leczniczej w formie indywidualnych lub grupowych praktyk zobowiązane są do złoĹźenia WNIOSKU o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RWDL), wyłącznie w postaci elektronicznej, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z póĹşn. zm.) lub profilu zaufanego ePUAP, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 z póĹşn. zm.).

W celu uzyskania wpisu naleĹźy :

  1. Wypełnić wniosek naleĹźy zarejestrować się na stronie Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą https://www.rpwdl.csioz.gov.pl/ (w zakładce Aplikacja dla praktyk zawodowych).
  2. Wniosek należy podpisać za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (e-PUAP) www.epuap.gov.pl gdzie wypełniamy

Organ prowadzący rejestr tj. OIPiP w Lublinie dokonuje wpisu do rejestru oraz wydaje zaświadczenie o tym wpisie w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem.
Forma złożenia wniosku wyłącznie elektroniczna za pośrednictwem systemu RPWDL.

Uzyskanie wpisu do rejestru wiąże się z koniecznością dokonania opłaty za wpis, który wynosi 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, obowiązującego w dniu złoĹźenia wniosku o wpis do rejestru. Wysokość opłat obowiązujących w danym roku kalendarzowym znajduje się stronie www.oipip.lublin.pl.

5. Wykonywanie działalności leczniczej przez pielęgniarki i położne w formie indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarskich/położniczych.
 

ZMIANA WPISU i WYKRESLENIE z RPWDL

Wnioski o zmianę wpisu do rejestru i wykreślenie z rejestru powinny być składane wyłącznie w postaci elektronicznej, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z póĹşn. zm.) lub profilu zaufanego ePUAP, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 z póĹşn. zm.). Przypominamy, Ĺźe obie metody podpisywania i wysyłania wniosków w postaci elektronicznej są udostępnione uĹźytkownikom Aplikacji dla Podmiotów Leczniczych oraz Aplikacji dla Praktyk Zawodowych.

Z uwagi na powyĹźsze aby :

  1. Wypełnić wniosek naleĹźy się zarejestrować na stronie Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą https://www.rpwdl.csioz.gov.pl/ (w zakładce Aplikacja dla praktyk zawodowych).
  2. Wniosek należy podpisać za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (e-PUAP) www.epuap.gov.pl gdzie wypełniamy

Zmiana wpisu w RPWDL podlega opłacie w wysokości 50% opłaty za wpis do RPWDL
Wniosek o wykreślenie z RPWDL rozpatrywany jest jeden raz w miesiącu przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Lublinie lub jej Prezydium w drodze uchwały.

6. System Monitorowania Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (SMK). Złożenie wniosku o modyfikacje uprawnień

Instrukcja złożenia wniosku znajduje się na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce SMK. W celu uzyskania uprawnień do poruszania się w SMK pielęgniarka/ położna zobowiązana jest do zapoznania się z przedmiotową instrukcją, a następnie utworzenia konta w SMK i złożenia za pośrednictwem SMK wniosku o modyfikacje upranie.

Nadanie uprawnień odbywa się:

  1. Automatycznie wówczas kiedy dane zawarte w SMK (wprowadzone przez pielęgniarkę/połoĹźną) zgadzają się z danymi w okręgowym rejestrze pielęgniarek i połoĹźnych a wniosek został złoĹźony z wykorzystaniem profilu zaufanego e-PUAP lub podpisany przy uĹźyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego
  2. Wnioski złoĹźone w SMK ale oznaczone jako „wniosek złoĹźony papierowo” nie są rozpatrywane do czasu potwierdzenia toĹźsamości osoby składającej wniosek w SMK. W tym celu pielęgniarka/połoĹźna, która podczas składania wniosku o modyfikację uprawnień wybrała w SMK opcję „złóĹź wniosek papierowy”, a więc nie podpisała go w Ĺźaden z dwóch wyĹźej wymienionych sposobów zobowiązana jest do OSOBISTEGO stawienia się w biurze OIPiP w Lublinie z dowodem toĹźsamości oraz egzemplarzem wydrukowanego wniosku o modyfikację uprawnień w SMK. W przeciwnym razie wniosek nie zostanie rozpatrzony.

W sytuacji ODMOWY nadania uprawnień do pracy w SMK należy zapoznać się z uzasadnieniem Odmowy.

7. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych.

W celu rozpoczęcia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i połoĹźnych naleĹźy za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK) złoĹźyć wniosek o udział w wybranym rodzaju kształcenia. Forma składania wniosków elektroniczna.

8. Dofinansowanie do kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Szkolenia specjalizacyjne, kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne, studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo za III i IV semestr

W celu uzyskania dofinansowania do kształcenia podyplomowego pielęgniarka/ położna powinna złożyć w biurze OIPiP w Lublinie WNIOSEK o dofinansowanie kształcenia i doskonalenia zawodowego dostępny na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce FORMULARZE DOKUMENTY. Wniosek wraz z załącznikami pielęgniarka/położna składa osobiście w biurze OIPiP w Lublinie.

Wnioski rozpatrywane są jeden raz w miesiącu na posiedzeniu Komisji ds. Nauki Kształcenia i Rozwoju Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, a następnie zatwierdzane do wypłaty w drodze uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie lub jej Prezydium jeden raz w miesiącu.

Dofinansowanie przekazywane jest na konto osobiste pielęgniarki/ połoĹźnej, której wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Warunki uzyskania dofinansowania do kształcenia podyplomowego pielęgniarek i połoĹźnych określone zostały w regulaminie dofinansowania kosztów kształcenia podyplomowego oraz organizowania bezpłatnych szkoleń dla pielęgniarek i połoĹźnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i PołoĹźnych w Lublinie, który dostępny jest na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce DOFINANSOANIE DO KSZTAŁCENIA.

9. Dofinansowanie udziału w konferencji, sympozjum, seminarium, zjeździe.

W celu uzyskania dofinansowania do udziału w konferencji, sympozjum, seminarium, zjeździe w kraju lub zagranicą pielęgniarka/ położna powinna złożyć w biurze OIPiP w Lublinie WNIOSEK do Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie w sprawie wyrażenia zgody na udział w konferencji, sympozjum, seminarium, zjeździe w kraju, zagranicą*. Wniosek dostępny jest na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce FORMULARZE DOKUMENTY. Wnioski rozpatrywane są jeden raz w miesiącu na posiedzeniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie lub jej Prezydium.

10. Pomoc Socjalna.

W celu uzyskania pomocy socjalnej w formie bezzwrotnej zapomogi losowej lub dofinansowania do rehabilitacji zdrowotnej pielęgniarka/połoĹźna składa osobiście w biurze OIPiP w Lublinie WNIOSEK w sprawie przyznania bezzwrotnej zapomogi losowej wniosek w sprawie dofinansowania do kosztów rehabilitacji zdrowotne wraz z załącznikami wymienionymi we wniosku.

Wniosek dostępny jest na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce FORMULARZE DOKUMNETY natomiast warunki ubiegania się o udzielenie bezzwrotnej zapomogi losowej lub dofinansowania do rehabilitacji zdrowotnej zawarte zostały w Regulaminie Komisji ds. Pomocy Socjalnej przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i PołoĹźnych w Lublinie, który jest dostępny na stronie www.oipip.lublin.pl w zakładce POMOC SOCJALNA.

Wnioski w sprawie przyznania bezzwrotnej zapomogi losowej wniosek w sprawie dofinansowania do kosztów rehabilitacji zdrowotne rozpatrywane są jeden raz w miesiącu na posiedzeniu Komisji ds. Pomocy Socjalnej, a następnie zatwierdzane do wypłaty w drodze uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i PołoĹźnych w Lublinie lub jej Prezydium jeden raz w miesiącu.

Zapomogi losowe i dofinansowanie do rehabilitacji zdrowotnej przekazywane są na konto osobiste pielęgniarki/ połoĹźnej, której wniosek został rozpatrzony pozytywnie.



Opublikował: Admin OIPiP
Publikacja dnia: 13.06.2019
Podpisał: Admin OIPiP
Dokument z dnia: 27.05.2019
Dokument oglądany razy: 1 043